GROVE GEAR EL8320558.23 EL-H832-7.5-H_-23 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,358.50 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Max. Input Hp | 8.863 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 8 33/125 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 233.3 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2232 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | mounting type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320502.24 | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 | |
| EL8320506.28 | 2.926 hp | 3303 lbs.-in. | 43 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 | |
| EL8320560.26 | 0.691 hp | 1567 lbs.-in. | 17 RPM | 1 5/8" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 | |
| EL8320501.23 | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1.438" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 | |
| EL8320559.20 | 1 3/100 hp | 2000 lbs.-in. | 21.9 RPM | 1 1/4" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 | |
| EL8320502.26 | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 5/8" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 | |
| EL8320501.31 | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1.938" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC RB50-38A Reducing Bushing, 3/8 and 1/2 Inch Trade, Aluminum
- PYRAMEX SB7950SF Safety Glasses, Anti-Scratch, W5, No Foam Lining, Wraparound Frame
- ACME ELECTRIC CE500N002CF3 Industrial Control Transformer, 120/240 Primary Voltage, 24V Secondary Voltage
- ADAMS RITE 7400-313 Electric Strike, Cylindrical Locksets With Deadlatches, Heavy-Duty, Metal/Wood
- WESTWARD 45KK77 Tool Case, 16 3/8 Inch Overall Width, 8 Inch Overall Dp, 19 3/4 Inch Overall Height, Combo
- EDWARDS SIGNALING 96-LG Replacement Lens, Green
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS SSB445BL Shelf Bin, 14 in Overall Length, 11 x 7 Inch, Blue, Label Holder
- DIXON BV3SUTF150C-A Ball Valve, 1-1/2 Inch Size, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Vacuum Cleaner Bags and Filters
- Keyed Different Padlocks
- Wood Chisels
- Heat Stress Monitors
- Lab Adapters and Joints
- PS DOORS Access Hatches
- MUELLER INDUSTRIES 595 UL Fireline Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 38 x 13 mm Size
- ANVIL AS714 Series Tee Plates
- OSG HSSE Gun Tap, TiN Finish
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 1-Pole Illuminated Toggle Switches, 15A / 20A
- MONSTER Carbide End Mills
- BUSSMANN 170M Series Type /110 Square Body Fuse Links, 690/700V
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320558.23 EL-H832-7.5-H_-23 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€2,358.50 /unit
