GROVE GEAR EL8320544.28 EL-HMQ832-25-H_-140-28 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 28 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 4.373 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Hp | 3.732 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 70 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3360 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- VIKAN 69824 Hygienic Shovel Red 14 x 17 Inch 42 Inch Length
- PROCON 10923
- MAIN FILTER INC. MF0037923 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 3.26 Inch Height
- BALDOR / DODGE 231866 18X28 CR DR XT25 18X28 Crown Drum XT25
- CLE-LINE C17530 Ball Bur SD, Double Cut, 1/4 Inch Shank Dia, 1/8 Inch Head Dia
- RULAND MANUFACTURING SPC-16-12-SS 1 x 3/4 Inch Rigid Coupling, 303 SS, Two-Piece Clamp Style With Keyway, 1 3/4 Inch OD, 3 Inch Lg.
- HUBBELL LIGHTING - COLUMBIA MPS8-35ML-CW-EDU LED Strip Light, 80.2W Max., 3500K, 9111 Lumens
- STA-KON RB2237 Vinyl Insulated Locking Fork Terminal, 18-14 AWG Wire Size, 600 V Rating
Explore More
- KEYSHAFT
- Flatware Dispensers
- Screw Pitch Gauges
- Trailers
- Silicone Tubing
- Concrete Patching and Repair Compounds
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- CASH ACME Temperature & Pressure Relief Valve, 150 psi
- LOC-LINE Flat 7 Hole Nozzle
- ANSELL G12Y Alphatec Natural Rubber Gloves
- DESTACO 344 Series Pull Action Latch Clamps
- LITTLE GIANT PUMPS Torpedo Pumps
- AKRO-MILS 33224 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- MARTIN SPROCKET Stock Bore A Type Roller Chain Sprockets, 140 Chain Number
- SMC VALVES Vzs2000 Series Solenoid Valve
- MURRELEKTRONIK Cordsets, Tpe Cable Jacket
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320544.28 EL-HMQ832-25-H_-140-28 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

