GROVE GEAR EL8320541.20 EL-HMQ832-10-H_-140-20 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 8 23/250 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 7.497 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2700 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- UNITED BRASS WORKS 285947 Globe Valve 1 Inch Fnpt Bronze
- DIXON 10WSF10-BOP Oilfield Coupler, 1-1/4 Inch Size, 1-1/4 Inch NPTF, Steel
- GRAINGER 61F.75X2.5-12 Flat Bar Stock, 6061, 2 1/2 Inch x 12 Inch Nominal Size, 0.75 Inch Thick, Extruded
- KIPP K0116.4101X80 Adjustable Handle, Ball Knob, Zinc, M10 Thread Size, 80 mm Stud Length
- SPEARS VALVES 405-010G Tee, FPT, Schedule 40, 1 Size, PVC, Gray
- PROTO JSCV18S Ratchet Combo Wrench Spline 12 Point 9/16 Inch
- HAM-LET 3000513 MALE CONNECTOR, 316 SS, Compression x MBSPP, For 6 mm Tube OD
- HOYT K259 Replacement Contact Kit 265 Amp 600vac 3p
Explore More
- KEYSHAFT
- Faceshield Replacement Visors
- Buffing Wheels
- Janitor-Housekeeping Carts
- Stationary Power Tool Motors
- Conveyor Tripod Stand
- HONEYWELL Cut Resistant Gloves, High Performance Polyethylene
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 13 mm Tubes
- DEWALT Tile Drill Bit 3/8 Shank
- SPEARS VALVES PVC MDW Drain Waste And Vent Fittings P326 1/16 Street Bends, Hub x Spigot
- BROWNING BK Series Cast Iron Sheaves
- CASH VALVE FR-6 Series Cryogenic Valves
- VOLLRATH Optio Non Stick Fry Pans
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320541.20 EL-HMQ832-10-H_-140-20 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

