GROVE GEAR EL8320540.24 EL-HMQ832-60-H1-56-24 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 24 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 2 57/500 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 1.515 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 29 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3274 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- IPS ABA1451520GAGHF Full Kit, Clsc, Touchtoe Stopper, Brass, Chrome
- YANKEE 1433-0.159 Chucking Reamer 21 0.1590 In
- GATES 725326945
- HONEYWELL P968455
- BUSSMANN S-8202-12-R
- SNAP-TITE BVHC4-4MV Coupler Body 1/4-18 Body Brass
- AMERICRAFT MANUFACTURING BPR27-1 1/2CS-3-EXP Duct Fan, Explosion Proof, Size 27 Inch, 3 Phase, 1-1/2 HP
- EATON XTCEC018C10R Iec Contactor, Non-Reversing, Full Voltage, 12 VAC V Coil, 3P
Explore More
- KEYSHAFT
- Laboratory Circulators
- Hoist Rings And Accessories
- Wing Nuts
- Decorative Fixtures
- Rod and Piston Seals
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, UNC, 3B
- PS DOORS Pallet Rack Safety Gates
- ANSELL 28-359 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- ANSELL 58-430 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- ANVIL 2175 Series Socket Weld Half Couplings, Forged Steel
- ANVIL Black Malleable Iron Aar Crosses
- SPEARS VALVES Low Extractable Piping Angle Pattern Needle Valves
- GRAINGER Quick Change Surface Conditioning Discs
- BUNTING BEARINGS Dri-Plane Powdered Metal Thrust Washers
- ALBION CASTERS Caster Wheels, Mold On Rubber on Iron Core
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320540.24 EL-HMQ832-60-H1-56-24 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

