GROVE GEAR EL8320536.23 EL-HMQ832-25-H_-56-23 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 4.373 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 3.732 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 70 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3360 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- PROTO J86A1/2S2 Cold Chisel 5/8 Inch x 7 Inch
- VOLKEL 48002 Tap & Die Set, HSS-G DIN-Standard, M 1 - M 10 Size
- CHRISLYNN 82188 Metric Thread Insert Kit, M27x1.5 Thread Size, 1 5/64 In Drill Size, 40.5 mm Insert Lg.
- TITAN FASTENERS XXB08U
- APPLETON ELECTRIC IMLLEDS34P5BHF Lighting Fixture, Lumen 3000
- GRAINGER BULK-RS-BHS50-785 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black
- EATON XTAE050D00F024 Electronic Motor Starter, 50 A, 230 V 50 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 16-24 A
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Dispensers
- Electronic Ballasts
- Draft Inducers
- Cable Supports
- Ladder Safety Cages
- OIL SAFE Spill Decks
- MEMPHIS GLOVE Ninja Ice Insulated Work Gloves
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 304 Stainless Steel Screw Plug
- MUELLER INDUSTRIES 90 Cast Carbon Steel Butterfly Valves
- ANVIL AS666 Series 6-Hole Double Corner Connectors
- LOVEJOY Vertical Mounting Brackets
- BATTERY DOCTOR Trailer Plug Covers
- SPEARS VALVES Ball Valve PVC Supplemental End Connector Sets Spigot Ends, FKM
- 80/20 Flange Mount Caster Base Plates
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, Straight Flute
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320536.23 EL-HMQ832-25-H_-56-23 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

