GROVE GEAR EL8320525.20 EL-HM832-10-H_-180-20 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 8 23/250 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 7.497 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2700 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320517.24 | 8 23/250 hp | Shaft Mount | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320524.27 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | 3274 lbs.-in. | 29 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320512.24 | 4.373 hp | Shaft Mount | 3360 lbs.-in. | 70 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320524.26 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | 3274 lbs.-in. | 29 RPM | 1 5/8" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320579.24 | 3.619 hp | Shaft Mount | - | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320532.24 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | - | 29 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320519.24 | 5 9/50 hp | Shaft Mount | 3267 lbs.-in. | 87 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 |
Explore Products
- PIP 9100-53750/2XL Electrical Safety Leather Cover Gloves, 2XL, Navy, Each
- REGAL 033151TC Spiral Point Tap, M3.5 x 0.6 Size, D4 Limit, 3 Flutes, Plug, Bright
- SMC VALVES MDBB50-65 Tie Rod Cylinder, 50 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL5100P9W Iec Pin And Sleeve Plug, Male, 100A, 120 - 208 VAC, Blue
- TITAN FASTENERS GKB02144
- EATON XTAR018C21A3E005
- REGAL 050753AM25 End Mill With Tin Coated, Single End, 27/64 Inch Dia., 2-11/16 Inch Length, 2 Flutes
Explore More
- KEYSHAFT
- Adjustable Frequency Drive Accessories
- Brake Motors
- Band Clamps
- Flame Resistant and Arc Flash Undergarments
- Socket Set Screws
- ANSELL 87-224 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Palm Gloves, Yellow
- KEO Countersinks, 6-Flute, High Speed Steel
- ELDON JAMES Y Connector
- PASS AND SEYMOUR Plugtail Series Heavy Duty Decorator Hospital Grade USB Charging Receptacles
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Industrial 3-Way Vertical Ball Valves, JIS Socket, EPDM, Metric
- LEWISBINS 12 Inch Shelf Bins
- HUMBOLDT Nickel Evaporating Dishes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320525.20 EL-HM832-10-H_-180-20 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit
