GROVE GEAR EL8320189.00 EL-BMQ832-30-D-180 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,482.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BMQ-D |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 3.619 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 3 619/1000 hp |
| Max. Input Hp | 3.619 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Hp | 2.986 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2 1/4" |
| Output Rpm | 58 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | D |
| Output Shaft Dia. | 1 5/8" |
| Output Shaft Direction | Double |
| Output Shaft Orientation | LR |
| Output Shaft Thrust Rating | 2574 |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Style | D |
| Output Torque | 3226 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2275 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BMQ-D |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1" |
| Tap Size | 1/2"-13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.5 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | series | gear type | mounting type | input style | housing material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320190.00 | 2.926 hp | 3303 lbs.-in. | 43 RPM | EL Series | Worm | Base | C Face Quill | Aluminum | €3,482.88 | |
| EL8320262.00 | 8.863 hp | 2232 lbs.-in. | 233 RPM | EL Series | Worm | Base | C Face Quill | Aluminum | €3,482.88 | |
| EL8320319.00 | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | EL Series | Worm | Base | C Face Quill | Aluminum | €3,482.88 | |
| EL8320188.00 | 4.373 hp | 3360 lbs.-in. | 70 RPM | EL Series | Worm | Base | C Face Quill | Aluminum | €3,482.88 | |
| EL8320168.00 | 2 57/500 hp | 3274 lbs.-in. | 29 RPM | EL Series | Worm | Base | C Face Quill | Aluminum | €3,482.88 | |
| EL8320286.00 | 8.863 hp | 2232 lbs.-in. | 233 RPM | EL Series | Worm | Base | C Face Quill | Aluminum | €3,482.88 | |
| EL8320161.00 | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | EL Series | Worm | Base | C Face Quill | Aluminum | €3,482.88 |
Explore Products
- CEMENTEX USA CFRLGC12-M2 Long Coat Kit, 12 Cal., Class 2
- TSUBAKI 35B19 Plain Bore Sprocket, 1/2 Inch Height
- TRIDON 5706 Hose Clamp Stainless Steel Minimum Diameter 3/8 Sae 6
- GATES 71033615 Hose Coupling, 0.374 Inch I.D, 2.3 Inch Length, 1.205 Inch Cutoff Size
- VERMONT GAGE 922108330 Step Assembly, Class Z, Black Guard, Red
- BRADY 7005-4-PK 171173 Pipe Marker, Air, Yellow, Black, Fits 3/4 to 2 3/8 Inch Pipe OD, 4 Pipe Marker
- WEG 01018ET3H215T-S 12675407 General Purpose Motor, 10 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 213/5T Frame, Footed
- WEG ECCMP-C0 10047217 Link Module, for Use With Miniature Contactors With AC Or Dc Coils
Explore More
- KEYSHAFT
- Interchangeable Core Cylinders
- Reagents and Refills
- Water Supply Nozzles
- Measuring Wheels
- Powered Belt Conveyors
- AKRO-MILS 30080 Shelfmax Shelf Bins
- OIL SAFE Color-Coded Steel Tube Grease Guns, Lever
- CONDOR Leather Gloves, Standard, Straight Thumb, Beige
- VIEGA PROPRESS Double Drop Elbow, Press x Press x FNPT
- MUELLER INDUSTRIES 1601-AC Chexter Check Valves
- AKRO-MILS 30289 Akrobins Super Size Bins
- SUPER-STRUT M777 Series C-Clamp
- MARTIN SPROCKET Double Stock Bore C Type Roller Chain Sprockets, 80 Chain Number
- BROWNING Clutch & Brake Hardware & Kits
- WATTS LF709 Series Double Check Valve Backflow Preventer Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320189.00 EL-BMQ832-30-D-180 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
€3,482.88 /unit
