GROVE GEAR EL8320183.00 EL-BMQ832-50-R-180 Quill Input Worm Gear Reducer, 3.25 Inch Distance, 3315 Inch/lbs Torque, Aluminum
Get it by Tuesday, Jun 2
€1,783.37 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BMQ-R |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 180 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2.462 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Key Size | 3/8" x 2 1/4" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Thrust Rating | 2574 |
| Output Torque | 3315 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | EL Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1" |
| Tap Size | 1/2"-13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- STAHLIN CL1513HPL Enclosure, 15 x 13 x 7 Inch with Hinged, Padlockable Latch Opaque Cover, Fiberglass
- ADVANCE TABCO K-59 Gooseneck Kitchen/Bathroom Faucet, Heavy Duty, Brass, 0.5 Gpm Flow Rate
- SANDPIPER 476.327.636 Repair Kit, Wet, Fgn,Tf
- TITAN FASTENERS DNA88036
- SAGINAW SCE-20H1610SSLP Enclosure, 20 x 16 x 10 Inch Size, Wall Mount, 304 Stainless Steel, #4 Brush Finish
- HANSEN 15E Coupler Plug (f)npt 1/4 Steel
- SMC VALVES AS3210-F03-SD Flow Controller, 3/8 Inch Size
- TB WOODS TL161019MM Taper Lock Bushing, Steel, 1610 Size, 19 lbs. Bore Dia., Standard Keyway
Explore More
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320183.00 EL-BMQ832-50-R-180 Quill Input Worm Gear Reducer, 3.25 Inch Distance, 3315 Inch/lbs Torque, Aluminum
€1,783.37 /unit
