GROVE GEAR EL8300038.00 EL-BM830-7.5-L-56 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Friday, Apr 10
€2,823.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-L |
| Center Distance | 3" |
| Frame | 56C |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 6.879 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1/2" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 6 879/1000 hp |
| Max. Input Hp | 6.879 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 6.421 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2 1/4" |
| Output Rpm | 233 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | L |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Direction | Left |
| Output Shaft Orientation | L |
| Output Shaft Thrust Rating | 1944 |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Torque | 1734 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2170 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BM-L |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1" |
| Tap Size | 1/2"-13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | input style | output rpm | mounting type | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8300077.00 | 3.947 hp | 2454 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 87 RPM | Base | EL Series | Worm | - | €2,823.64 | |
| EL8300076.00 | 4.843 hp | 2329 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 116 RPM | Base | EL Series | Worm | - | €2,823.64 | |
| EL8300084.00 | 0.603 hp | 1321 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 17 RPM | Base | EL Series | Worm | - | €2,823.64 | |
| EL8300043.00 | 2.879 hp | 2519 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 58 RPM | Base | EL Series | Worm | - | €2,823.64 | |
| EL8300117.00 | 1.915 hp | 2490 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 35 RPM | Base | EL Series | Worm | - | €2,823.64 | |
| EL8300078.00 | 3 71/200 hp | 2527 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 70 RPM | Base | EL Series | Worm | - | €2,823.64 | |
| EL8300110.00 | 6.879 hp | 1734 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 233 RPM | Base | EL Series | Worm | - | €2,823.64 |
Explore Products
- YORK S1-026-38027-000 Fan Blade, 4 Baldes, 24 Inch Dia, 36 deg
- EATON M22S-WK Modular Pushbutton, 22.5 mm, Non-Illuminated, Black Bezel, Black Button, Ip66, 2-Position
- ARROW MIXING PRODUCTS MODEL G-18 Explosion Proof Stirrer, 1/4 Inch Male Npt Inlet, Top, 18 Inch Shaft, 4 Blades
- YANKEE 433-.2620 Chucking Reamer, 0.2620, 1/4 in Shank Dia, 1 1/2 in Flute Lg, 6 in Overall Lg
- WEILER 91184 Power Single Spiral Brush, Single Shank, 1 Inch Brush, 3 1/2 Inch Length
- ALL GEAR AGTB14&TL175180 Throw Bags Kit, 14 oz. Capacity, 1.75mm Dia., 180 Ft. Length
- TENNSCO ZA7-4815A-5 Boltless Shelving Add-on 48 x 12 5 Shelf
- TITAN FASTENERS HYD3153-2
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hat Ear Muffs
- Syringe Filters
- Back Supports
- Round Blanks
- Limit Switch Accessories
- MCR SAFETY PU Coated Cut Resistant Work Gloves
- IRONCLAD EXO Impact Resistant Gloves
- TEMPCO TKZ Series Analog Temperature Controllers
- HEDLAND High Temperature Flow Meters For Petroleum Fluids
- ACROVYN Corner Guard Smokey Elm
- EATON DBA Series Expulsion Fuses
- MARTIN SPROCKET Mine Duty MXT35 Bushed Drum Pulleys
- JET TOOLS Disc Sanders
- YOUNG BROS. STAMP WORKS Industrial Strength Combination Letter and Number Set Stamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300038.00 EL-BM830-7.5-L-56 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,823.64 /unit
