GROVE GEAR EL8260581.23 EL-HMQ826-50-H_-180-23 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 1 21/50 hp |
| Max. Input Hp | 1 21/50 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 1.023 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1843 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- JUSTRITE 28378 JEN28378YL Spill Berm, Rigid Lock, 8 x 10 Feet x 8 Inch Size, Yellow
- APOLLO VALVES 4ANLF72HC3 RPDA2LF4ANOFCFM12IN Reduced Pressure Detector Assembly, 12 Inch Size
- BOSTON GEAR 731465-001-07500
- MAIN FILTER INC. MF0429781 HP66RNL1425MB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 13.11 Inch Height
- EATON E67-LRDP060-HLD Photoelectric Sensor, 24 Inch, 100 mA At 30VDC, 4 Pin M12 Connector
- THERN 5BF5S Socket Base, Flush Mount, 304SS Finish, for Portable Davit Crane
- VULCAN HART 00-921730-00048 Shelf, Top Assembly, 10.4 x 47.8 x 3.1 Inch Size
- SPEARS VALVES BFT-BOKD-060C Overhaul Kit, Disc, Lug Valve, Buna, 6 Size, CPVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Utility Waste Containers
- Clamps and Fasteners
- Thumb Screws
- Belt Drive Centrifugal In-Line Blowers
- Packing Tables
- DESTACO 3031, 3051 Series Pull Action Latch Clamps
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPP Thread, Acetal Black
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- MUELLER INDUSTRIES 582SS Y Strainers
- MUELLER INDUSTRIES 71 Sure Check Double Disc Check Valves
- SPEAKMAN Neo Collection Series
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Wire Mesh, 120 Micron, Buna Seal
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Nipples, 10 Inch Diameter, Threaded Both Ends
- WRIGHT PRODUCTS Rotary Latches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260581.23 EL-HMQ826-50-H_-180-23 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit



