GROVE GEAR EL8260580.23 EL-HMQ826-40-H_-180-23 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 1 139/200 hp |
| Max. Input Hp | 1.695 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 1.287 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 43 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1854 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- SANDPIPER HDB4,TB4CI. Ball Valve Pump, Metallic, Top Discharge, 490 Lbs., 23.75 X 37.88 X 26.0 Inch Size
- GATES 710001875 Hose Coupling, 0.752 Inch I.D, 3.78 Inch Length, 1.772 Inch Cutoff Size
- GRAINGER 14938_12_12 Aluminum Plate, 12 Inch Overall Length, 95 Brinell Hardness
- YANKEE 335-0.501 Reamer Production L Reamer 0.5010 In
- FABORY U39101.021.0187 Spring Pin, 7/32 In Nominal Dia., Steel, 0.226 In To 0.232 In Actual Dia. Rng, 1 7/8 In Lg., Zn Plated
- INGERSOLL-RAND 97162 Fitting, Y Tube
- LAB SAFETY SUPPLY 24J907 Wash Bottle Mek 500 Ml
- GRAINGER PS-PC-ESD-77 Rectangle Stock, 0.1875 Inch Plastic Thick, 4 Inch Width X 48 Inch Length, Clear
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Resistant and Disposable Sleeves
- Ovens Griddles Sandwich Presses and Fryers
- Structural Framing System Acc.
- Cooling Filter Dryers
- Pilot Air Control Valves
- MAYHEW TOOLS Nail Pullers
- DESTACO 3031, 3051 Series Pull Action Latch Clamps
- SALISBURY ILP Series Top Grain Goatskin Leather Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- FERNCO Flexible Tap Saddles, Tees & Wyes
- WALTER TOOLS Jobber Drill 4mm Carbide
- MARTIN SPROCKET N-STL Series QD Bushings
- MITUTOYO Optical Comparators
- 3M S-Series PAPR Hoods and Hood Assemblies
- JACOBS CHUCK Morse Taper Jacobs Taper Arbors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260580.23 EL-HMQ826-40-H_-180-23 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit



