GROVE GEAR EL8260577.16 EL-HMQ826-20-H_-180-16 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 16 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 2 193/200 hp |
| Max. Input Hp | 2.965 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Hp | 2.549 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 87 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1836 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- GATES 7/3VX820 Cogged V-Belt, 81.814 Inch Length, 0.37 Inch Thickness
- PARKER 07R311LC
- METRO 1430NK3-4 Wire Shelf 14x30 inch Green Epoxy
- DIXON RAM2 2-Lug Male NPT End, 316 Stainless Steel, Rubber Seal, 1/2 Inch Size
- AEROQUIP 2081-6-2S Hydraulic Hose Adapter, 3/8 Inch x 1/8 Inch Size, Male x Female, NPTF x NPTF, Rigid
- SMC VALVES VT307-5G1-01-F Solenoid Valve, 1/8 Base Mount Size
- MAIN FILTER INC. MF0366826 0160DN003BNHC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 6.18 Inch Height
- GATES 8QDDC
Explore More
- KEYSHAFT
- Rescue Knives and Tools
- Audible Device Covers and Guards
- Evaporative Cooler Pads
- Rotary Gear Pump Heads
- FALLTECH Hot Work Full Body Harnesses, With Pad
- KRYTOX 240AD Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- FLAMBEAU Parts Storage Utility Box
- LEESON 60 Hertz Feed Auger Drive Agricultural Duty Motors, Single Phase, TEFC
- EATON E34 Series Buttons
- DEFLECTO Self Supported Social Distancing Barriers
- PELICAN 1550 Protector Cases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260577.16 EL-HMQ826-20-H_-180-16 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit



