GROVE GEAR EL8260575.20 EL-HMQ826-10-H_-180-20 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 4 123/250 hp |
| Max. Input Hp | 4.492 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 4.097 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1475 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- REGAL 027270AS94 Extension Spiral Point Tap, M10 x 1.5 Size, D6 Limit, 3 Flutes With Alcrona Coating
- WOODHEAD 1300100218 113020A01F0402 Cordset, 3 Pole, Male Female, 4 Feet, 16/3 Size, PVC, N-M
- FASCO D106 Fan and Blower Motor, 1/40 HP, 1 Phase, 60 Hz, 115 V, 1550 RPM, 1 Speed, 3.3 Inch Diameter
- GRAINGER PS-PC-ESD-7 Plastic Sheet, 0.125 Inch Plastic Thick, 12 Inch Width x 12 Inch Length, Clear
- NIBCO CB19990 5151-W Flange, Socket, 3 Inch Size, CPVC, Light Grey
- GROTE 43153 Bracket Abs Clearance Marker 3 In
Explore More
- KEYSHAFT
- PA System Speakers
- Floor, Table And Jobsite Fans
- Chain
- Carbon Monoxide and Smoke Alarm Accessories
- Lens Cleaning Stations
- IRONCLAD Wrenchworx Oil Resistant Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm/Full Dotted/Double Dipped
- PYRAMEX Venture 3 Half Frame Eyewears
- FACOM 116 Sliding Jaw Hook And Pin Wrenches
- TEMPCO Gemini Series Twin Bore IR Heaters
- KERN AND SOHN FOB-NL Series Bench Scales
- DAYTON Support Brackets
- DAYTON Enclosed Disconnect Switches
- SMC VALVES My3 B Series Rodless Cylinder
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Clear View Giant Open Hopper Steel Shelving Systems
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260575.20 EL-HMQ826-10-H_-180-20 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit



