GROVE GEAR EL8260558.19 EL-HMQ826-60-H1-56-19 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Quill Dia. | 5/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 1 27/125 hp |
| Max. Input Hp | 1 27/125 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 0.835 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 29 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1805 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | mounting type | output rpm | output diameter | gear type | series | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8260568.18 | 1.695 hp | 1854 lbs.-in. | Shaft Mount | 43 RPM | 1 1/8" | Worm | EL Series | - | €2,853.17 | |
| EL8260574.16 | 4.956 hp | 1235 lbs.-in. | Shaft Mount | 233.3 RPM | 1" | Worm | EL Series | - | €2,853.17 | |
| EL8260582.23 | 1 27/125 hp | 1805 lbs.-in. | Shaft Mount | 29 RPM | - | Worm | - | - | €2,853.17 | |
| EL8260557.18 | 1 21/50 hp | 1843 lbs.-in. | Shaft Mount | 35 RPM | 1 1/8" | Worm | EL Series | - | €2,853.17 | |
| EL8260554.18 | 2.487 hp | 1869 lbs.-in. | Shaft Mount | 70 RPM | 1 1/8" | Worm | EL Series | - | €2,853.17 | |
| EL8260560.23 | 0.386 hp | 851 lbs.-in. | Shaft Mount | 17 RPM | 1.438" | Worm | EL Series | - | €2,853.17 | |
| EL8260549.20 | 6.693 hp | 1130 lbs.-in. | Shaft Mount | 350 RPM | 1 1/4" | Worm | EL Series | - | €2,853.17 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 105664100DOF Brake Assembly
- ADAPT-ALL 9005-16-20 Straight Adapter, Stainless Steel, 1-5/16-12 Male JIC x 1-1/4-11 Male BSPP Flare, No Seal
- CLEVELAND C14275 2175 Screw Machine Drill Bit, #35 Size, 7/8 Inch Flute Length
- GEARENCH P95-525
- MACROMATIC THR-13166-04J Time Delay Relay, 12 VDC, 10A
- FABORY U51700.012.0300 Cotter Pin, 3 In Lg., SS, 1/8 In Pin Dia., Gr. 18-8, Extended Prong, Plain
- IPS 6190000 Dauber, 3/4 Inch Size
- SIOUX CHIEF 647QG2 Push Fit Straight Adapter
Explore More
- KEYSHAFT
- Specialty Flashlights
- Chemical Resistant and Disposable Sleeves
- Air Oil and Water Solenoid Valves
- Fork Extensions
- Slide Rings
- HI TEMP Welding Pad
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Cinch Cuff
- ANSELL 72-025 Hyflex Cut Resistant Gloves
- CAIMAN Heatrac Insulated Hi Vis Waterproof Winter Work Gloves, Cowhide Leather
- MUELLER INDUSTRIES LF352 Bronze Body Y Strainers
- WATTS 3200 Series, Dielectric Flange, FIP x FIP
- GUARDAIR Whisper Jet Series Safety Air Gun
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Fitting 22-1/2 Deg. Street Elbows, Spigot x Socket
- ALL MATERIAL HANDLING Clevis Self-Locking Hooks with Hidden Trigger
- AIR SCIENCE Purair Laminar Flow Cabinets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260558.19 EL-HMQ826-60-H1-56-19 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit
