GROVE GEAR EL8260550.16 EL-HMQ826-7.5-H_-56-16 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 16 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 4 239/250 hp |
| Max. Input Hp | 4.956 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Hp | 4.571 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 233.3 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1235 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- MCR SAFETY 9672DT2L Coated Glove, L, Polyurethane, Blue, 1 Pair
- RIDGID 71502 Sleeve, Wire
- LISTA XSSC1350-1320CB Modular Drawer Cabinet 59-1/2 Inch Height
- FABORY M01241.120.0100 Hex Head Cap Screw, M12x1.25 Thread Size, Steel, 100mm Lg., 7.5mm Head Ht., Fine, Yellow Zn Plated
- GRAINGER 20188S100-15C4 Bar Grating Smooth 36 Inch Width 1 Inch Height
- APPLETON ELECTRIC CLB1575MTR Wet Location Lighting, 150W
- MASTER LOCK RU0115KA4 Lock Knob Lockset, 3, Rusk, Satin Nickel, Kwikset Kw1, Alike Inch Sets Of 4
- GATES 16/3VX1320 Cogged V-Belt, 131.606 Inch Length, 0.37 Inch Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Sledges
- Lifting and Spreader Beams
- Damper and Valve Replacement Motors
- Food Storage Shelving Accessories
- Paint Shakers
- KUSHLAN PRODUCTS Power Concrete Screed Blades
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers Insulated Work Gloves
- CONDOR High Visibility Polyester Class 2 Orange Vest
- MCR SAFETY Premium Gaotskin Leather Drivers Work Gloves, Shirred Cuff
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene Black
- APPLETON ELECTRIC EDS Series, Hazardous Location Control Stations
- AUTOQUIP Coil Transfer Cars
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 2 7/8-8 Thread
- SIOUX CHIEF Desanco Fittings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260550.16 EL-HMQ826-7.5-H_-56-16 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit



