GROVE GEAR EL8260549.19 EL-HMQ826-5-H_-56-19 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 6 693/1000 hp |
| Max. Input Hp | 6.693 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 6 69/250 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1130 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- 80/20 75-3440 M6 x 16 mm BHSCS, Washer and Drop In T Nut
- YORK S1-1NP0501 Gas Conversion Kit, LP, TG8S130D20MP11A
- DIXON CF600-3SS Ferrule, Crimp Style, 6.75 Inch I.D., 6-37/64 Inch to 6-44/64 Inch O.D.
- BOSTON GEAR GB78B Change Gear, 16 Diametral Pitch, 14 1/2 Deg. Pressure Angle, 78 Teeth, Cast Iron
- INSIZE 6803-1 V-Block Set, Grade ASME 0, 2 Pieces, Steel, 1 5/8 Inch Height - Inch Size
- GRAINGER 18F.75X8-6 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.75 Inch Thick, 6 Inch X 8 Inch Nominal Size
- TB WOODS 1243B Classical V-Belt Sheave, Cast Iron, B Type Belt, 12.4 inch Datum Dia.
- ADVANCE TABCO ECP-34 Special Value Wire Shelving Post, 34 Inch Size, Chrome Plated
Explore More
- KEYSHAFT
- Screwdriver Accessories
- Door Bolts
- Counter Hour Meter Accessories
- Condensate Pump Accessories
- Stock Cart Shelves
- DWYER INSTRUMENTS BTLRN Series Long Reach Bimetal Thermometers
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Metric
- IRONCLAD Kong Original Gloves
- NEWSTRIPE ProLine Field Layout Systems
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EPS2 24 Gas Springs
- SPEARS VALVES PVC New Style Tank Adapters With Neoprene Gaskets, Fipt x SR Fipt SS Collar
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Fitting Reducer Couplings, Socket x Socket
- TICO S/PA Anti Vibration Pads, 9.5mm Thickness
- REGAL Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 8 Flutes, TiALN
- CARRIER Direct Drive Blower HVAC AC Motors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260549.19 EL-HMQ826-5-H_-56-19 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit



