GROVE GEAR EL8260547.16 EL-HM826-80-H_-180-16 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 16 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 577/1000 hp |
| Max. Input Hp | 0.577 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Hp | 0.379 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 21.9 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1092 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.65 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- ZOELLER 385-0016
- PEER CHAIN 879 Roller Chain, Hollow Pin Pitch, 50 Feet Length
- OMRON E2E2-X5MY1-US Proximity Sensor Inductive 12mm No
- WEG 02536OP3VFP256TC-S 12892587 Fire Pump Motor, 25 HP, 3600 RPM, 200/400 V, 3 Phase, ODP, 254/6TC Frame, Footed, High Efficiency
- ALVORD POLK NAS897-A-0.0810-S Chucking Reamer, 0.0810 Inch Dia., Straight Flute, HSS, #46 Wire Gage
- SLOAN 805482 Bag
- CHICAGO-LATROBE 49496 Regular Length Spotting Drill Bit, 1/4 Inch Size
- PARKER 14E13B17GC
Explore More
- KEYSHAFT
- Vehicle Placards and Placard Holders
- Limit/Interlock Switches
- Paint Roller Extension Poles
- Interchangeable Head Torque Wrenches
- Structural Washers
- AKRO-MILS 30128 Shelf Bins
- PLAST-O-MATIC EBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- IRONCLAD Kong Original Gloves
- VIBCO KA Pneumatic Internal Concrete Vibrators
- ANVIL AS200BTB Series Welded Channels
- HALTEC Wheel Guard
- EDWARDS SIGNALING Flash Beacons
- COOPER B-LINE B2000 Series Pipe And Conduit Clamps
- MANITOWOC Ice Storage Bins
- SPEAKMAN Kubos S-2763 Series Rain Shower Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260547.16 EL-HM826-80-H_-180-16 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit


