GROVE GEAR EL8260544.16 EL-HM826-40-H_-180-16 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 16 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 1 139/200 hp |
| Max. Input Hp | 1.695 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Hp | 1.287 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 43 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1854 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.65 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- GROVE GEAR EL8320560.23 EL-H832-100-H_-23 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
- NTN 6210ZZC3/L627 Radial Ball Bearing Pressed Steel 20mm W
- WESTWARD 5PLJ6 Jobber Length Drill Bit, 0.9 mm, 118 Deg. Point, Black Oxide HSS
- OSG 1400130205 Thread Forming Tap, 5/16 Inch - 18 Thread Size, 5/8 Inch Thread Lg, TiN, H8, Bottoming
- SLOAN 3365289 ETF-510-A Trim Plate Kit, 8 Inch SIze
- SPEARS VALVES 93153K850-007 Diaphragm Valve, EPDM, Air To Spring Open, 90 PSI, 3/4 Size, Polyproplene
- KRUEGER PH-1.5-22 Level Gauge, 1.5 Inch NPT Opening, 22 Inch Depth, Peak Plastic
Explore More
- KEYSHAFT
- Ergonomic Workbenches
- Sanding Hand Pad Rolls
- O-Ring Splicing Kits
- Nut Inserts
- C-Hook Pipe Lifters
- RINGERS GLOVES Light Duty Liner Cut Resistant Gloves
- MEMPHIS GLOVE Select Grain Unlined Cow Leather Driver Work Gloves
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Pipe Thread
- TYGON B-44-3 Tubings
- SOUTHWIRE COMPANY Airport Lighting Cable
- EATON Prism Series Photoelectric Sensors
- DAYTON Roll Pins
- IFM AC Power Supplies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260544.16 EL-HM826-40-H_-180-16 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit


