GROVE GEAR EL8260539.20 EL-HM826-10-H_-180-20 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 4 123/250 hp |
| Max. Input Hp | 4.492 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 4.097 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1475 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.65 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- SCHNEIDER ELECTRIC GV2P14 Manual Motor Starter Knob 6 to 10A 3P
- APPLETON ELECTRIC EDS110-F13 Tumbler Switch, 1 Gang, Dead-End Hub, 1 Inch Hub, 30A, 120 to 277V AC
- CORBIN CLX3351 AZD 626 Door Lever Lockset, Grade 1, Azd Straight, Satin Chrome
- RULAND MANUFACTURING MBC80-25-25-A Bellows Coupling, 25 mm Bore Dia 1, 25 mm Bore Dia 2, 10000 RPM
- MERSEN FERRAZ GSC2-1/2 Fuse, Time Delay, 250V, 2.5A, 5 x 20mm Size
- SPEARS VALVES 4353-080C Blind Duct Flange, 8 Size, CPVC
- OILITE AAM3544-22B Sleeve Bearing, Bronze, 35 mm Bore, 44 mm Od, 22 mm Length
- CONDOR 453N53 Security Sign, No Header, 7 Inch Width, 10 Inch Height, English, Aluminium
Explore More
- KEYSHAFT
- Putty Knife and Scraper Sets
- Blank Tags
- Gas Masks
- Hand Dryers
- Incubator Accessories
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Standard, Full Finger, Wing Thumb
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, Copper, Press Connection
- CHICAGO PNEUMATIC CP3000 Series Inline Die Grinders
- RUD CHAIN VABH-B VIP Excavator hooks, Metric
- BRADY Pipe Marker, Cooling Water
- BATTERY TENDER Fused Extension Lead
- LABCONCO Protector Hoods
- MORSE DRUM 510S-XR Series Vertical-Lift Drum Pourers With Extended Reach
- LAVI Sign Frames
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260539.20 EL-HM826-10-H_-180-20 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit


