GROVE GEAR EL8260516.16 EL-HM826-15-H_-56-16 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 16 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 3 307/500 hp |
| Max. Input Hp | 3.614 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Hp | 3 27/125 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 116 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1737 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.65 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- HOFFMAN A907224SSFSD 84620 Enclosure, Freestand, 2 Door, Single Access, 90 x 72 x 24 Inch Size, 304 SS
- PARKER B548-02AGBG/M2
- M A FORD 20012850 Screw Machine Drill Bit, #30 Size, 2 Inch Overall Length
- DYNABRADE 74067
- SMC VALVES CP96SDB50-320 Tie Rod Cylinder, 50 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- BALDOR MOTOR CUHM3542 Unit Handling Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 0.75 hp, 3 Phase, TEFC, 56C Frame
- TITAN FASTENERS JRN12120
- DEHN 766525 Operating Head For Hexagon Shaft
Explore More
- KEYSHAFT
- Liquid Level Transmitter Displays
- Carbon Steel Hex Stock
- Phase Converters
- Pedestal Fan Motors
- Drum Carriers
- DWYER INSTRUMENTS RTD Series Resistance Temperature Detectors
- FABENCO Z Series Self-Closing Safety Gates
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, 13 Gauge, White
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Stainless Steel
- TEMPCO Mi-Plus Band Heaters
- MOODY TOOL ESD Screwdriver
- BUSSMANN WHN Series Specialty Fuses
- NIBCO 6251-H Series Socket Flanges, Chem-Pure Natural Polypropylene Schedule 80, One-Piece Solid Design
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260516.16 EL-HM826-15-H_-56-16 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit


