GROVE GEAR EL8260512.23 EL-H826-100-H1-23 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,701.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 2.63" |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore Size | 3/4" |
| Input Dia. | 3/4" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Input Type | Solid Shaft |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 193/500 hp |
| Max. Input Hp | 0.386 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 59/250 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 17 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 851 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.3 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- SPEARS VALVES 3320-792P Cross, Socket, 125 PSI, PIP, 18 x 12 Size, PVC
- EATON HMX9D6B2NAPE Adjustable Frequency Drive, 9.6A, 3HP, Output Contactor, NEMA Type 12, FS4, 230V
- ANVIL 0832640742 Black Seamless Nipple, 21/2 inch x 41/2 Imp Scheduled
- MICRO PLASTICS 3437516150 Socket Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Cyl., 1 1/2 In Lg., 3/8 In Head Ht., Pln, Nylon
- BALDWIN FILTERS PF7875 Fuel Filter Element
- APOLLO VALVES 88A14835TR Carbon Steel Class 150 Standard Port Ball Valve with 316 SS Ball and Stem, PTFE Seat and Seals, MTR 2 Inch, 2 x Flange
- GATES 7/B116 Banded V-Belt, 7 Strand, 118.9 Inch Length, 0.473 Inch Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Divider Box Accessories
- Electric Hand and Die Grinders
- Rolling Ladders
- Programmable Controllers
- Control Product Accessories
- KEO Combined Drills And Countersinks, Single-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- GUARDAIR ThumbSwitch Safety Air Guns, Aluminium Extension, Aluminium Nozzle
- ANVIL AS500S Series Channel With Long Slots
- ATP Poly Tubing Spiral
- VERMONT GAGE Trilock Double End Gage Handles, Metric
- MARTIN SPROCKET Square-Blade Screwdrivers
- DEWALT Shear Replacement Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260512.23 EL-H826-100-H1-23 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€2,701.45 /unit



