Item: CP9QBLModel: ZUSASSR-C-11Cross Ref: 787G49
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cord
Abrasion Resistance Poor
Cell Type Closed Cell
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 29%
Cross Section 1/8"
Density 39 lbs.-cu. ft.
Dia. Tolerance -0.01" to +0.01"
Diameter 1/8"
Firmness @ 25% Deflection 11 psi
Grade Standard
Length 3 ft.
Length Tolerance -1" to +1"
Material Silicone
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. -100°F
Oil Resistance Fair
Shape Round
Tensile Strength 100 psi
Tensile Strength Rating 100 psi