GRAINGER ZUSAS2.5X11 O-Ring, 11 mm Inside Dia, 16 mm Outside Dia, 16 mm Actual Outside Dia, Red, 25 PK | CQ3CXZ 713Z63
GRAINGER ZUSAS2.5X11 O-Ring, 11 mm Inside Dia, 16 mm Outside Dia, Red
Item: CQ3CXZModel: ZUSAS2.5X11Cross Ref: 713Z63
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item O-Ring
Actual Inside Dia. 11 mm
Actual Outside Dia. 16 mm
Actual Width 2.5 mm
Application Food
Color Red
Cross Section 2.5 mm
Cross Section Shape Round
Durometer 70 Shore A
Durometer Rating Medium Hard
Fda Approved Fda Approved
Material Silicone
Meets/exceeds FDA
Metal Detectable Metal Detectable
Nominal Inside Dia. 11 mm
Nominal Outside Dia. 16 mm
Nominal Width 2.5 mm