Item: CP9PZCModel: ZUSA287250-100Cross Ref: 497K55
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cord
Abrasion Resistance Fair
Cell Type Closed Cell
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 9.2%
Cross Section 1/4"
Cross Section Shape Round
Density 16 lbs.-cu. ft.
Dia. Tolerance -0.01" to +0.01"
Diameter 1/4"
Firmness @ 25% Deflection 9 psi to 13 psi
Grade Standard
Length 100 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 160°F
Min. Temp. -40°F
Oil Resistance Good
Overall Length 100 ft.
Shape Round
Tensile Strength 100 psi
Tensile Strength Rating 100 psi