GRAINGER ZUSA-PF-15478 Nipple, 1/4 Inch Nominal Pipe Size, 12 Inch Overall Length | CQ6KBG 61UA83
GRAINGER ZUSA-PF-15478 Nipple, 1/4 Inch Nominal Pipe Size, 12 Inch Overall Length
Item: CQ6KBGModel: ZUSA-PF-15478Cross Ref: 61UA83
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Nipple
Application Air, Natural Gas, Non-Potable Water, Propane, Steam
Fitting Compatibility Schedule 80
Grade 304
Inside Dia. 0.297"
Inside Diameter 3/8"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 304
Max. Steam Pressure 150 psi
Maximum Operating Pressure 150 psi @ 72掳F
Maximum Steam Pressure 150 psi @ 360掳F
Metal Pipe Construction Welded
Nominal Pipe Size 1/4"
Outside Dia. 0.547"
Outside Diameter 35/64"
Overall Length 12"
Schedule Schedule 80
Side A Connection Type Threaded
Side A Gender Male
Side A Thread Type BSPT
Side B Connection Type Threaded
Side B Gender Male
Side B Thread Type BSPT
Standards Astm A312
Thread Configuration Threaded On Both Ends
Wall Thickness 0.119"