GRAINGER U34185.012.4143 Blind Rivet, 1/8 Rivet Diameter, 0.390 Length, Dome, 500PK | AG2WZF 32MP26
GRAINGER U34185.012.4143 Blind Rivet Multigrip, 1/8 In Rivet Dia., SS, 0.39 In Rivet Lg., Dome
Item: AG2WZFModel: U34185.012.4143Cross Ref: 32MP26
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Blind Rivet Multigrip
Blind Rivet Type Multigrip Open End
Body Length 25/64"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Finish Plain
Grip Range 0.039" to 0.189"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.238" to 0.262"
Head Diameter 1/4"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 1/25"
Head Style Dome
Head Type Dome
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-116-51
Mandrel Material Stainless Steel
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 3/16"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 1/32"
Overall Length 2 1/8"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 0.39"
Rivet Material Stainless Steel
Rivet Number 41
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.125"