GRAINGER U34180.025.0810 Blind Rivet 1/4 Inch X 0.875 Inch Dome, 100PK | AG2WTT 32MM33
Item: AG2WTTModel: U34180.025.0810Cross Ref: 32MM33
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Blind Rivet Type Open End
Body Length 7/8"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Stainless Steel
Color Gray
Drill Size F
Finish Plain
Grip Range 0.501" to 0.625"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.475" to 0.525"
Head Diameter 1/2"
Head Diameter Tolerance -0.025" to +0.025"
Head Height 2/25"
Head Style Dome
Head Type Dome
Hole Size 0.257" to 0.261"
Ifi Grade Grade IFI-114-51
Mandrel Material Stainless Steel
Maximum Hole Diameter 0.261"
Maximum Material Thickness 5/8"
Minimum Hole Diameter 0.257"
Minimum Material Thickness 1/2"
Overall Length 2 13/64"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/4"
Rivet Length 7/8"
Rivet Material Stainless Steel
Rivet Number 810
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.25"