GRAINGER U34131.012.0042 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.275 Inch Flange, 500PK | AG2WPM 32ML43
Item: AG2WPMModel: U34131.012.0042Cross Ref: 32ML43
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Blind Rivet Type Open End
Body Length 9/32"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Finish Plain
Grip Range 0.063" to 0.125"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.36" to 0.39"
Head Diameter 3/8"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 0.065"
Head Style Large Flanged
Head Type Flanged
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-114-30
Mandrel Material Steel
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 1/8"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 1/16"
Overall Length 1 19/32"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 0.275"
Rivet Material Steel
Rivet Number 42
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.125"