GRAINGER U34130.025.0812 Blind Rivet 1/4 Inch 10 Inch Dome, 100PK | AG2WPK 32ML41
Item: AG2WPKModel: U34130.025.0812Cross Ref: 32ML41
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Blind Rivet Type Open End
Body Length 1"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Steel
Color Gray
Drill Size F
Finish Plain
Grip Range 0.626" to 0.75"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.475" to 0.525"
Head Diameter 1/2"
Head Diameter Tolerance -0.025" to +0.025"
Head Height 2/25"
Head Style Dome
Head Type Dome
Hole Size 0.257" to 0.261"
Ifi Grade Grade IFI-114-30
Mandrel Material Steel
Maximum Hole Diameter 0.261"
Maximum Material Thickness 3/4"
Minimum Hole Diameter 0.257"
Minimum Material Thickness 5/8"
Overall Length 2 21/64"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/4"
Rivet Length 1"
Rivet Material Steel
Rivet Number 812
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.25"