GRAINGER U34130.012.0045 Blind Rivet, 1/8 Rivet Diameter, 0.462 Length, Dome, 500PK | AG2WNJ 32ML17
Item: AG2WNJModel: U34130.012.0045Cross Ref: 32ML17
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Blind Rivet Type Open End
Body Length 15/32"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Finish Plain
Grip Range 0.251" to 0.312"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.238" to 0.262"
Head Diameter 1/4"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 1/25"
Head Style Dome
Head Type Dome
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-114-30
Mandrel Material Steel
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 5/16"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 1/4"
Overall Length 1 9/16"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 0.462"
Rivet Material Steel
Rivet Number 45
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.125"