GRAINGER U34126.015.5355 Blind Rivet 5/32 Inch X 0.472 Inch Flange, 500PK | AG2XAQ 32MR20
Item: AG2XAQModel: U34126.015.5355Cross Ref: 32MR20
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Blind Rivet Multigrip
Blind Rivet Type Multigrip Open End
Body Length 15/32"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Aluminum
Color Gray
Drill Size #20
Finish Plain
Grip Range 0.126" to 0.315"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.448" to 0.488"
Head Diameter 15/32"
Head Diameter Tolerance -0.016" to +0.016"
Head Height 0.075"
Head Style Large Flanged
Head Type Flanged
Hole Size 0.16" to 0.164"
Ifi Grade Grade IFI-116-19
Mandrel Material Steel
Maximum Hole Diameter 0.164"
Maximum Material Thickness 5/16"
Minimum Hole Diameter 4/25"
Minimum Material Thickness 1/8"
Overall Length 1 51/64"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 5/32"
Rivet Length 0.472"
Rivet Material Aluminum
Rivet Number 53
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.156"