GRAINGER U33620.012.0045 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.582 Inch Countersunk, 500PK | AG2WGC 32MN25
Item: AG2WGCModel: U33620.012.0045Cross Ref: 32MN25
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Blind Rivet
Blind Rivet Type Closed End
Body Length 37/64"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Aluminum
Finish Plain
Grade Grade 5056
Grip Range 0.251" to 0.312"
Head Angle 120°
Head Dia. 0.221" to 0.245"
Head Diameter 15/64"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 0.042"
Head Style Countersunk
Head Type Countersunk
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-126-19
Mandrel Material Steel
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 5/16"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 1/4"
Overall Length 1 11/16"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 0.582"
Rivet Material Aluminum
Rivet Number 45
Rivet Type Closed End
Shank Diameter 0.125"