GRAINGER U33192.025.0088 Blind Rivet 1/4 Inch X 0.750 Inch Countersunk, 100PK | AG2WKL 32MK35
Item: AG2WKLModel: U33192.025.0088Cross Ref: 32MK35
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Blind Rivet Type Open End
Body Length 3/4"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Aluminum
Color Gray
Drill Size F
Finish Plain
Grade Grade 5052
Grip Range 0.376" to 1/2"
Head Angle 120°
Head Dia. 0.475" to 0.525"
Head Diameter 1/2"
Head Diameter Tolerance -0.025" to +0.025"
Head Height 2/25"
Head Style Countersunk
Head Type Countersunk
Hole Size 0.257" to 0.261"
Ifi Grade Grade IFI-114-11
Mandrel Material Aluminum
Maximum Hole Diameter 0.261"
Maximum Material Thickness 1/2"
Minimum Hole Diameter 0.257"
Minimum Material Thickness 3/8"
Overall Length 2 5/64"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/4"
Rivet Length 3/4"
Rivet Material Aluminum
Rivet Number 88
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.25"