GRAINGER PKM8125-30FHS-01 Machine Screw, M8 x 1.25mm Thread Size, 30mm Length, PEEK, 10PK | CG9VKR 447G70
GRAINGER PKM8125-30FHS-01 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, PEEK, 30 mm Lg., Std, Flat
Item: CG9VKRModel: PKM8125-30FHS-01Cross Ref: 447G70
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Dimensional Standards Iso 9001:2008
Drive Slotted
Drive Size #2
Drive Type Slotted
Fastener Length 30 mm
Finish Plain
For Use In Systems Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Hardness Rockwell M103
Head Angle 92°
Head Dia. 17.3 mm
Head Height 4.6 mm
Head Style Round
Head Type Flat
Includes Nut No
Includes Washer No
Length 30 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material PEEK
Maximum Temperature 500°F
Minimum Temperature -50°F
Overall Length 34.6 mm
Rockwell Hardness M103
Screw Size M8
System Of Measurement Metric
Temp. Range -50°F to +500°F
Tensile Strength 26800 psi
Thread Length 30 mm
Thread Pitch 1.25 mm