FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Air Filter Design | Round |
| Description/special Features | Inner Air Element |
| Element Only | No |
| Height | 11 1/4" |
| Includes | F. Gasket Washer |
| Length | 11 1/4" |
| Outside Dia. | 2 15/16" |
| Width | 2 15/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 28.58 |
| Ship length (cm) | 28.58 |
| Ship width (cm) | 7.46 |
Explore More
- KEYSHAFT
- V-Belts
- Chemical Resistant and Disposable Coveralls
- Window and Door Seals
- Trailers
- Fire Hose Pin Rack Assemblies
- DESTACO 215 Series Horizontal Hold Down Clamps
- AKRO-MILS 30040 Shelfmax Shelf Bins
- PLAST-O-MATIC ARV Series Thermoplastic Air Release Valves
- TYGON F-4040-A Tubings
- ANVIL 2153 Series Socket Weld Cross Fittings, Forged Steel
- XCELITE Needle Nose Pliers
- HOFFMAN Inline Series Type 4X Hinge Cover Quarter Turn Latch Enclosures
- SPEARS VALVES LabWaste CPVC P503 Combination Wyes And 1/8 Bend, All Hub
- PIP Bouton Protective Goggles
- GEORG FISCHER 375 Series PVC-U True Union Ball Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDWIN FILTERS PA30033 Air Filter, Element, Round Design, 11-1/4 InchH
€62.64 /unit
