GRAINGER PKM6100-35SHC-01 Socket Head Cap Screw, M6-1 Thread Size, 35 mm Length Plain, 10 PK | CQ4XEC 447F87
GRAINGER PKM6100-35SHC-01 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Std, 35 mm Lg., 5.9 mm Head Ht.
Item: CQ4XECModel: PKM6100-35SHC-01Cross Ref: 447F87
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade Not Graded Glass Filled Peek
Dimensional Standards Asme B18.3.1M, Din 912, Iso 4762
Display Qty 10
Drive Size 5 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Non Graded
Head Dia. 10 mm
Head Height 5.9 mm
Head Type Standard
Length 35 mm
Material Glass Filled PEEK
Material Grade/class Ungraded
Material Type Plastic
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. -50°F
Min. Thread Length 35 mm
Screw Length 35 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 26800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 2A
Thread Size M6 x 1
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.45
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.