GRAINGER PKM508-45PHS-01 Machine Screw, M5 x 0.8mm Thread Size, 45mm Length, PEEK, 10PK | CG9VGU 447C70
GRAINGER PKM508-45PHS-01 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, PEEK, 45 mm Lg., Std, Pan, Plain
Item: CG9VGUModel: PKM508-45PHS-01Cross Ref: 447C70
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Dimensional Standards Iso 9001:2008
Drive Slotted
Drive Size #2
Drive Type Slotted
Fastener Length 45 mm
Finish Plain
For Use In Systems Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Hardness Rockwell M103
Head Height 2.7 mm
Head Style Round
Head Type Pan
Head Width 9.4 mm
Includes Nut No
Includes Washer No
Length 45 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material PEEK
Maximum Temperature 500°F
Minimum Temperature -50°F
Overall Length 47.7 mm
Rockwell Hardness M103
Screw Size M5
System Of Measurement Metric
Temp. Range -50°F to +500°F
Tensile Strength 26800 psi
Thread Length 45 mm
Thread Pitch 0.8 mm