GRAINGER PKM10150-30PHS-01 Machine Screw, M10 x 1.50mm Thread Size, 30mm Length, PEEK, 10PK | CG9VAU 447H23
GRAINGER PKM10150-30PHS-01 Machine Screw, M10x1.5 Thread Size, PEEK, 30 mm Lg., Std, Pan, Plain
Item: CG9VAUModel: PKM10150-30PHS-01Cross Ref: 447H23
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Dimensional Standards Iso 9001:2008
Drive Slotted
Drive Size 5 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 30 mm
Finish Plain
For Use In Systems Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Hardness Rockwell M103
Head Dia. 18.5 mm
Head Height 5 mm
Head Style Round
Head Type Pan
Includes Nut No
Includes Washer No
Length 30 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material PEEK
Maximum Temperature 500°F
Minimum Temperature -50°F
Overall Length 35 mm
Rockwell Hardness M103
Screw Size M10
System Of Measurement Metric
Temp. Range -50°F to +500°F
Tensile Strength 28565 psi
Thread Length 30 mm
Thread Pitch 1.5 mm