Item: CQ2PDRModel: P8150ULRL00.75XOHCross Ref: 420C53
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Color Black
Compression Set 25%
Density 6 lbs.-cu. ft.
Firmness Soft. (5 psi to 8 psi)
Firmness @ 25% Deflection 7 psi
Grade Flame Resistant
Length 25 ft.
Oil Resistance Good
Standards Astm D1056 2C2, Can, Csa C22.2 #017-92, Fmvss 302, Ul 94-Hf1
Tensile Strength 75 psi
Tensile Strength Rating 50 psi to 99 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.04" to +0.04"