Item: CQ2PCRModel: P8112ULRL01.50XOHCross Ref: 420C24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Color Black
Compression Set 25%
Density 6 lbs.-cu. ft.
Firmness Soft. (5 psi to 8 psi)
Firmness @ 25% Deflection 7 psi
Grade Flame Resistant
Length 50 ft.
Material Neoprene, EPDM, SBR
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 140°F
Oil Resistance Good
Standards Astm D1056 2C2, Ul 94-Hf1
Tensile Strength 75 psi
Tensile Strength Rating 50 psi to 99 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.02" to +0.02"