Item: CQ2PDWModel: P8112ULRL00.75XOHCross Ref: 420C22
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Fair
Cell Type Closed Cell
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 25%
Density 6 lbs.-cu. ft.
Firmness Soft. (5 psi to 8 psi)
Firmness @ 25% Deflection 7 psi
Foam Backing One Sided Adhesive
Foam Shape Strip
Grade Flame Resistant
Length 50 ft.
Material Neoprene, EPDM, SBR
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 140°F
Min. Temp. -40°F
Minimum Adhesive Temperature 0°F
Oil Resistance Good
Standards Astm D1056 2C2, Can, Csa C22.2 #017-92, Fmvss 302, Ul 94-Hf1
Tensile Strength 75 psi
Tensile Strength Rating 50 psi to 99 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.02" to +0.02"