FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 2 1/2" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8 |
| Hardness | Rockwell C33-C39 |
| Head Height | 15/32" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 1 1/8" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 2 1/2" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 8 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 1-3/4" |
| Minimum Thread Length | 2 1/2" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Rockwell Hardness | Hrc33 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 2 1/2" |
| Thread Size | 3/4"-10 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.93 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 11.43 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- INGERSOLL-RAND 92941 Seat, Black
- DISCO 10683PK Hex Head Sems Screw, M6.3x1.81 Thread Size, Steel, 20 mm Lg.
- SPD GSWB220622 Welded Blade End Gas Spring, 22.5 lb, Steel, 5.75 Inch Size Compressed Length
- BUSSMANN CB185P-80 Automotive Circuit Breaker, 80 A, 1 Pole
- APPROVED VENDOR 1RHE6 O-ring Dash 120 Buna N 0.1 Inch
- WESTWARD 30AC76 Brazing Alloy, Nickel Silver, 0 Percentage, RBCuZn-D, 1/8 x 36 Inch Size, Flux-Coated
- DIXON 300-DC-SS Dust Cap, 3 Inch Size, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Shelf Liners
- Hazardous Waste Bags
- Channel Strip Fluorescent Fixtures
- Laboratory Sinks
- Hydraulic Crane Jacks
- DESTACO 3031, 3051 Series Pull Action Latch Clamps
- PLAST-O-MATIC TEBVB Series Electrical Actuated Ball Valves
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Elbow, Press X FNPT
- HARVEL CLEAR PVC Female Adapters
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 60 Yard per Roll
- BALDWIN FILTERS Buna N Post Seal
- WESTWARD Lug, Copper
- PETERSEN PRODUCTS Poly Lift Line Hose
- COOPER B-LINE Channel End Guards
- RIDGID Seesnake Compact C40 Camera Systems
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N04100.075.0250 Hex Head Cap Screw, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 2 1/2 In Lg., 15/32 In Head Ht., Gr. 8
€26.38 /pack
