FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 2 1/4" |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Grade 5 |
| Hardness | Rockwell C19 |
| Head Height | 35/64" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 1 5/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 2 1/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 5 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 2" |
| Minimum Thread Length | 2 1/4" |
| Overall Length | 2 1/4" |
| Rockwell Hardness | Hrc19 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 2 1/4" |
| Thread Size | 7/8"-9 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.27 |
| Ship height (cm) | 5.59 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 233657 20X54 Crown Drum XT70 MDX
- BEA 10MS31J-G Wave to Open Touchless Switch
- PARKER 66CA-2-2 Connector, 1/8 Inch Outside Diameter, Brass
- MAIN FILTER INC. MF0835271 HC2237FUN10H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 9.96 Inch Height
- PROTO J294WRXL Locking Plier With Cutter Curved 7 In
- REGAL 011096AS Hand Tap, 3/8-24 NF, H8 Limit, 4 Flutes, Plug
- VOLKEL 17090 GO Ring Gauge, DIN ISO 1502, Mf 95 x 3.0 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- MIG Welder Accessories
- Whole House Fans
- Strut Channel Accessories
- Clip Bearings
- Gas Springs and Dampers
- AKRO-MILS 35200 Nest And Stack Totes
- IRONCLAD Kong Cold Condition Waterproof Gloves
- LOC-LINE Element Clamps With Screws
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU420 Gas Springs
- JONARD Wire Stripper/Cutter
- DIXON In-Line Sight Glassess
- APOLLO VALVES 80-100 Series UL Listed Shut-Off Bronze Ball Valves
- STRONG HAND TOOLS Stops for Modular Welding Tables
- GRAINGER Support Rings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01200.087.0225 Hex Head Cap Screw, 7/8 In - 9 Thread Size, Steel, 2 1/4 In Lg., 35/64 In Head Ht., Gr. 5
€31.06 /pack
