FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Nut |
| Class | Class 5 |
| Dimensional Standards | Asme B18.2.2 |
| Finish | Black Oxide |
| Height | 3/4" |
| Hex Height | 3/4" |
| Hex Type | Standard Hex |
| Hex Width | 1 19/64" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 5 |
| Nut Type | Hex Nut |
| Nut Type | Standard Hex |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | 7/8"-14 |
| Thread Type | Fine |
| Width | 1 19/64" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.83 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 11.43 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- VOLKEL 81460-3 Hand Tap Bottoming, ISO 529/CHSS-G, Mf 27 x 1.5 Size
- TENSABARRIER 890U-3P-3P-3P-MAX-NO-B9X-C Slimline Post, Steel, Polished Stainless Steel, 38 Inch Post Height, 2 Inch Post Dia, Std
- DESTACO 86D60-104C800C Pin Package, Double
- STAFFORD MFG 15S012012PSC Precision Sleeve Coupling, 2 Piece Split, Clamp Type, 3/4 x 3/4 Inch Square I.D., SS
- OSG 200-0670 Flute Drill Bit, #51 Drill Bit Size, 11/16 Inch Flute Length, #51 Shank Dia.
- UNGER TWA00 ThreadedWoodConeAdapter
- WEG 01018EG3EL215T-W22 11716507 General Purpose Motor, TEFC Cast Iron L213/5T Frame, 10 HP, 1455 RPM, 380 V
Explore More
- KEYSHAFT
- Generator Accessories
- UV Flashlights
- Diamond Saw Blades
- Non-Illuminated Selector Switch Operators
- Knockout Bushings
- DESTACO 807 Series Pneumatic Toggle Clamps
- CAMLOCK FITTINGS Type E Male Cam and Groove Adapter, Hose Shank
- ANVIL AS210KO Series Channel With Knock Outs
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/8-12 Un
- REAL-TITE PLUGS Stainless Steel Expansion Plugs
- SECURALL PRODUCTS Stainless Steel Flammables Storage Cabinets
- METRO Stationary Plastic Shelving
- POWER FIRST Workbench & Cabinet Power Strips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01120.087.0002 Hex Nut, 7/8 In - 14 Thread Size, Steel, 3/4 In Ht., 1 19/64 In Wd., Blk Oxide, Right Hand
€24.39 /pack
