FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 5 |
| Hardness | Rockwell C19 |
| Head Height | 15/64" |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 9/16" |
| Length | 1 3/4" |
| Material | Steel |
| Min. Thread Length | 1" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 1" |
| Thread Size | 3/8"-16 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.44 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 9.14 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- ANVIL 0362084402 Socket Weld Cap, Forged Steel, Size 1/8"
- SQUARE D HLO1 Handle Padlock Attachment Qo
- HOLO-KROME 76800 0163652 Alloy, Socket Head Cap Screw, M20-2.5 x 30 mm Size, Plain
- DYNABRADE MNF1K Mini-NitroFile Abrasive Belt Tool Versatility Kit
- OSBORN 0001152026
- APPROVED VENDOR 1NAC6 Extension Spring Utility Steel 3 1/4 Overall Length
- DAZOR 2134C-WH-CW Fluorescent Task Light, 30W, Classic Arm, 43 Inch Reach Size, White
- MAIN FILTER INC. MF0603502 S49E10G Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Seal, 11.81 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Tankless Water Heaters
- Training Videos
- Bulk Storage Racks
- Bedpan Washers
- Reducing Bushings
- CONDOR Rain Poncho Reuseable Rainwear
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- TEMPCO Compression Fittings
- VIBCO BB Series Pneumatic Ball Vibrators
- SPEEDAIRE Pneumatic Silencer Mufflers
- PASS AND SEYMOUR Industrial Extra Heavy Duty 347 VAC Toggle Switches
- CHICAGO PNEUMATIC Ball Bearings
- STEARNS BRAKES 65300-5 Series Brake Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01000.037.0175 Hex Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 1 3/4 In Lg., 15/64 In Head Ht., Gr. 5
€35.38 /pack
