FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shoulder Screw |
| Display Qty | 5 |
| Drive Size | 5/64" |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade 18-8 |
| Hardness | Rockwell B262 |
| Head Dia. | 1/4" |
| Head Height | 1/8" |
| Head Type | Standard |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Precision Screw | No |
| Rockwell Hardness | B262 Maximum |
| Shoulder Dia. | 1/8" |
| Shoulder Dia. Tolerance | -0.004" to 0" |
| Shoulder Diameter Tolerance | 0.004" to 0" |
| Shoulder Length | 1/8" |
| Shoulder Length Tolerance | -0.003" to +0.003" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 5/32" |
| Thread Size | #4-40 |
| Type | Mil Spec Shoulder Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- GATES 1185M8 Micro-V Belt, M Section
- REELCRAFT E8800 OLP Low Pressure Hose Reel, For 50 Feet, 1/2 Inch ID. Hose
- VOLKEL 17315 NOGO Ring Gauge, DIN ISO 1502, Mf 85 x 1.5 Size
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TM345-14C 101822 Thread Mill, Carbide Tin, 0.345 Dia, 4 Flutes, 3/8 Shank Dia
- VERMONT GAGE 141151660 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.5166 Inch Size
- NEW PIG GRPCP36206-BK Carpet Protection Mat, Smooth, Smooth, 3 ft x 25 ft, 25 ft Length, 3 ft Width, Polyester
- BOSTON GEAR 255.18B
- APPROVED VENDOR ZA0124-SS32 Round Standoff, 1/4 In - 20 Thread Size, SS, 3/4 In Lg., 1/2 In O.D.
Explore More
- KEYSHAFT
- Horizontal Handle Toggle Clamps
- Hex and Torx Key Sets
- Ultrasonic Thickness Gauge Accessories
- Structural Bolts
- Insoles
- IRONCAT Welding Gloves, Premium Goatskin Cowhide Leather
- CONDOR Standard Cream Work Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1800 Gas Springs
- KDR-LINE REACTORS 480 Input Voltage UL Type 1 Enclosure Output Line Reactors
- EATON Neutral Current Sensors
- STURTEVANT RICHMONT Box End Wrench Sets
- TEMPCO Circulation Heaters
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.563 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER MS51576-1 Shoulder Screw, 4-40 Thread Size, 1/8 In Shoulder Lg., 1/8 In Head Ht., 1/4 In Head Dia., 5/64 In Drive Size
€25.62 /pack
