FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.13 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 5/8" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Dia. | 0.322" |
| Head Height | 0.096" |
| Head Type | Pan |
| Includes Washer | Yes |
| Length | 5/8" |
| Material | Steel |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Size | #8-32 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Machine Screw |
| Washer Material | C1050-C1065 Steel |
| Washer Material Grade | Grade C1050-C1065 , Steel |
| Washer Outside Dia. | 0.319" |
| Washer Thickness | 0.031 in |
| Washer Thickness | 1/25" |
| Washer Type | Split Lock Washer |
| Washer Type | Split Lock |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Thread Type | Head Dia. | Tensile Strength | Class | Drive Size | Hardness | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U24522.008.0075 | #2-56 | 0.167" | Coarse | 0.162" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #1 | Rockwell B69-B100 | 100 | €21.26 | |
![]() |
U24522.011.0025 | #4-40 | 2/25" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #1 | Rockwell B69-B100 | 100 | €1.18 | |
![]() |
U24522.011.0037 | #4-40 | 2/25" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #1 | Rockwell B70 | 100 | €1.33 | |
![]() |
U24522.011.0050 | #4-40 | 2/25" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #1 | Rockwell B69-B100 | 100 | €2.58 | |
![]() |
U24522.011.0100 | #4-40 | 0.219" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #1 | Rockwell B69-B100 | 100 | €7.39 | |
![]() |
U24522.013.0018 | #6-32 | 0.087" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #2 | Rockwell B70 | 100 | €4.92 | |
![]() |
U24522.013.0025 | #6-32 | 0.087" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 3A, Class 2A | #2 | Rockwell B70 | 100 | €3.80 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS CFBS1R4DIV Replacement Accessories, Low Voltage Partition
- GROVE GEAR EL8300081.00 EL-BM830-50-L-140 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
- MILWAUKEE VALVE MW223E A K Butterfly Valve, With Lever Handle, Wafer, Epdm Liner, Cast Iron, 2-1/2 Inch Valve Size
- SPEC B08120610S Disc Spring 0.3125 Stainless Steel Belleville
- SOUTHWIRE COMPANY 58572599 Flexible Copper Wire, 308 Strand, 2 Awg, EPR Insulation
- PORTER CABLE C2002-WK Portable Air Compressor, 0.8 HP, 120 VAC, 6 Gallon Capacity
- MAIN FILTER INC. MF0502934 PT9283MPG Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Buna Seal, 23.54 Inch Height
- PETERSEN PRODUCTS 147-0020-P40 Test Plug, High Pressure Test, 1.94 Inch Diameter, 3/8 Inch Npt Bypass Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Refrigerant Leak Repair Kits
- Wildland Gear Packs and Bags
- Draft Booster Motors
- Plumb Bobs
- Self Locking Inserts
- OIL SAFE Tritan Sight Glass Conversion Kits
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Hook And Loop
- ANVIL AS1000 Series EMT Conduit Clamps, Electro Galvanized
- ANVIL AS732 Series Shelf Brackets
- ZSI-FOSTER Gamma Shield, Rubber Mats
- MARTIN SPROCKET 4545 Taper Bushings
- SPEEDAIRE Air Cylinders
- CURRENT General Purpose Linear Light Bulbs
- JB INDUSTRIES Access Valves With Copper Braze Tees, Swaged
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER MPPLI0-800620-100P Machine Screw, 2-56 Thread Size, SS, 1/2 In Lg., Phillips
€18.65 /pack







