FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Adjustable Handle |
| Color | Black |
| Components Material | Stainless Steel |
| Features | Instantly Adjustable To 20 To 45 Different Handle Positions Depending On Size |
| Finish | Powder Coated |
| Handle Length | 3.74" |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Teardrop |
| Height | 2 5/8" |
| Hub Height | 1.68" |
| Measurement System | Inch |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Overall Height | 2 13/25" |
| Overall Length | 4.24" |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Screw Length | 0.672" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 0.67" |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Thread Size | 1/2"-13 |
| Thread Standard | Coarse |
| Thread Type | Internal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Mounting Type | Overall Length | Finish | Thread Type | Screw Length | Thread Standard | Hole Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 98083 | Silver | Threaded Stud | - | - | External | 1.266" | Coarse | - | €20.20 | |
| 98071X.98 | Silver | Threaded Stud | - | - | External | 0.984" | Coarse | - | €19.66 | |
| 98073 | Silver | Threaded Stud | - | - | External | 1.266" | Coarse | - | €20.16 | |
| 98044 | Black | Unthreaded Hole | 4.24" | - | Reamed | 0.6700" | - | 1/2" | €60.65 | |
| 98452X1.26 | Silver | Threaded Stud | 3.74" | - | External | 1.266" | Coarse | - | €61.88 | |
| 98450 | Silver | Threaded Stud | 3.74" | - | External | 0.781" | Coarse | - | €75.86 | |
| 98528 | Silver | Threaded Stud | 4.33" | - | External | 2.359" | Coarse | - | €85.90 |
Explore Products
- REGAL 086016TM Thread Mill, Coolant Feed Carbide, 7/8-9 Size and Pitch, 4 Flutes, TiAlN
- STEARNS BRAKES 108731101001 Brake-Spec 208V 60Hz
- VERMONT GAGE 141239510 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.3951 Inch Size
- WILLIAMS INDUSTRIAL TOOLS 61NSMW Micro Adjustable Torque Scredriver, 1/4 Inch Tip Size, cN-m Primary Scale Increments
- OSG 402-7874 Square End Mill, Center Cutting, 2 Flutes, 20 mm Milling Dia., 38 mm Lg of Cut
- MAIN FILTER INC. MF0608743 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Viton Seal, 8.32 Inch Height
- APPROVED VENDOR U51007.075.0400 Hex Head Cap Screw, 3/4 In - 16 Thread Size, SS, 4 In Lg., 15/32 In Head Ht.
- MARTIN SPROCKET 60BTB22 Sprocket, Taper, 60 Chain, 22 Teeth, 5.270 Inch Pitch Dia., 5.666 Inch O.D., Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- V-Belt Pulleys
- Torque Screwdrivers
- Industrial and Fire Hose Nozzles
- Dock Plates and Boards
- Evaporative Cooler Pads
- ANSELL 93-311 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- KEO Countersinks, 6-Flute, Cobalt
- MUELLER INDUSTRIES 125FCI-N Iron Body Simplex Basket Strainers
- SUGATSUNE Cabinet Knobs, Stainless Steel
- PETERSEN PRODUCTS Inflation Ram
- ENPAC Wheel Kits
- GRAINGER Standard Carbon Steel Plates
- WEG 2 Pole Cast Iron Fans
- JUSTRITE Type I Plastic Safety Cans
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER MA-68052 Adjustable Handle, Teardrop, Plastic, 1/2 Inch To 13 Thread Size, Black
€18.97 /unit


