FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Adjustable Handle |
| Color | Black |
| Components Material | Carbon Steel |
| Features | Molded In Metal Spline Insert, Stud Machined From Solid Bar |
| Finish | Powder Coated |
| Handle Length | 1.57" |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Teardrop |
| Height | 1 5/16" |
| Hub Height | 0.95" |
| Measurement System | Inch |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 2 12/25" |
| Screw Length | 1.266" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 1.26" |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | #10-24 |
| Thread Standard | Coarse |
| Thread Type | External |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Mounting Type | Overall Length | Finish | Thread Type | Screw Length | Thread Standard | Hole Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 98083 | Silver | Threaded Stud | - | - | External | 1.266" | Coarse | - | €20.20 | |
| 98071X.98 | Silver | Threaded Stud | - | - | External | 0.984" | Coarse | - | €19.66 | |
| 98073 | Silver | Threaded Stud | - | - | External | 1.266" | Coarse | - | €20.16 | |
| 98044 | Black | Unthreaded Hole | 4.24" | - | Reamed | 0.6700" | - | 1/2" | €60.65 | |
| 98452X1.26 | Silver | Threaded Stud | 3.74" | - | External | 1.266" | Coarse | - | €61.88 | |
| 98450 | Silver | Threaded Stud | 3.74" | - | External | 0.781" | Coarse | - | €75.86 | |
| 98528 | Silver | Threaded Stud | 4.33" | - | External | 2.359" | Coarse | - | €85.90 |
Explore Products
- OSG 640-3752 Solid Router Bit, Burr End, 3/8 x 1 x 2 1/2 Inch Size, 3/8 Inch Shank Dia.
- PASS AND SEYMOUR TP26-IG Wall Plate, Isolated Ground, 1 Gang, Orange
- GEARWRENCH 85099 72-Tooth 12 Point Ratcheting Combination Metric Wrench Set, 16 Pcs
- SIOUX CHIEF 506-46PK2 Wire Pipe Hook, 1 in IPS, Steel
- MORSE CUTTING TOOLS 29345 Chucking Reamer, 0.237 Inch Dia., 6 Flute, Round Shank, Hss, 6 Inch Length
- APPROVED VENDOR P4012JI Drill Bushing Type P Drill Size 9.1mm
- GRAINGER BULK-RS-NHS60-628 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A
Explore More
- KEYSHAFT
- Straight Wall Containers
- Paint Shaker Accessories
- HPLC Waste Cans
- Spot Welder Accessories
- Molded Case Circuit Breakers
- AKRO-MILS 30124 Shelf Bins
- ACCURIDE C204A LR Series Medium Duty 3/4 Extension Slides
- ANSELL 11-651 Hyflex Medium Duty Cut Resistant Industrial Protective Gloves
- KRYTOX 240AA Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- TAP MAGIC EP Xtra Cutting Fluids
- VERMONT GAGE Car Zz NoGo Reversible Assemblies, Green
- EATON XT IEC Electronic Overload Relays
- MICRO 100 GEM/GEMM/SEM/AEMM Square End Mills
- SHARKBITE Adapters, Brass, 3/4 Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER MA-48083 Adjustable Handle, Teardrop, Plastic, #10 To 24 Thread Size, Black
€5.09 /unit


