GRAINGER BULK-RS-H60-158 Buna-N Strip, 1/2 Inch X 10 Ft, 60A | CP8FPH 497M28
GRAINGER BULK-RS-H60-158 Buna-N Strip, 1/2 Inch X 10 Ft, 60A
Item: CP8FPHModel: BULK-RS-H60-158Cross Ref: 497M28
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"